niedziela, 26 lutego 2017

Makaron z klopsami z fasoli

Dziś mam dla Was przepis na sycące danie z makaronem. Przeważnie jadam go po prostu z pesto lub lekkim sosem warzywnym. Ewentualnie, jak mam ochotę na bardziej pożywne danie to robię sos "sojoneze", jednak czasami warto sobie przygotować zupełnie coś nowego. Stąd pomysł na fasolowe klopsiki z suszonymi pomidorami, w sosie pomidorowym i z makaronem penne.

Makaron z klopikami

wtorek, 21 lutego 2017

Surowy makaron z bazyliowym pesto

Zupełnie przypadkiem znów post z burakami. To chyba kwestia małego wyboru sezonowych warzyw, albo mam jakieś niedobory, które mój organizm sam próbuje zlikwidować poprzez zmuszanie mnie do ciągłego kupowania buraków. Nie wiadomo, ale ważne, że wyszło mi kolejne smaczne danie z wykorzystaniem tego warzywa, więc nie zamierzam marudzić.

W sieci od jakiegoś czasu królują makarony zrobione z warzyw. Od dawna kusiło mnie żeby zjeść takie lekkie danie, ale nie chciałam inwestować w specjalną maszynkę, więc odłożyłam sprawę na bok. Ostatnio jednak wpadł mi w ręce gotowy "makaron" warzywny - do wyboru marchew i burak. Nie będę pisała nazwy producenta, ale podpowiem, że jest to firma, która od dawna produkuje gotowe mieszanki sałat, a od pewnego czasu także miksy do smoothie :)

Gdy już miałam makaron z buraka pozostała kwestia tego, z czym go podać - zdecydowałam się na lekkie pesto z bazylii i czarne oliwki. Wyszło pyszne danie bez gotowania, które polecam na lunch lub kolację.

Surowy makaron z pesto


niedziela, 12 lutego 2017

Babeczki z pieczonym burakiem

Od razu muszę przyznać, że początkowo z tego przepisu miały być donuty. Niestety nie mam specjalnej blachy do pieczenia tych pączków z dziurką, więc musiałam skorzystać z blachy do pieczenia babeczek. Oczywiście smakowo nie ma różnicy, ale jeśli Wy macie taką blachę, to możecie zrobić śliczne donuty, które świetnie sprawdzą się w Tłusty Czwartek.

Nie przerażajcie się dodatkiem buraka - w smaku jest niewyczuwalny, za to nadaje przyjemnej wilgotności i sprawia, że można udawać, że jemy coś zdrowego :)

Babeczki z pieczonym burakiem


piątek, 10 lutego 2017

Buraczane pęczotto z tofu-fetą

Dziś mam dla Was przepis na eleganckie, lekkie danie. Tak, w przeciwieństwie do klasycznego risotto, ta wersja jest lekka, ponieważ nie dodajemy tyle tłuszczu w postaci masła i parmezanu, a jedynie odrobinę oleju do przesmażenia składników.

Pęczak to jedna z moich ulubionych kasz. Lubię sposób w jaki delikatnie strzela pod zębami i to, że idealnie komponuje się zarówno z lekkimi dodatkami, jak i cięższymi sosami. Postanowiłam wykorzystać go do przygotowania polskiej wersji włoskiego klasyka i podać w towarzystwie słodkich, pieczonych buraków oraz tofu-fety. Całość składa się na pyszne danie, w którym składniki idealnie się ze sobą łączą i uzupełniają. Słodycz buraka i wytrawny smak tofu, w połączeniu z pęczakiem i chrupiącymi pestkami słonecznika to połączenie, do którego z chęcią będę wracała.

Jeżeli chodzi o fetę z tofu – nie będę kłamać, że smakuje identycznie jak oryginał, jednak jest bardzo smaczna.  Słono-kwaśny, ale jednocześnie delikatny smak sprawia, że idealnie sprawdza się nie tylko w tej propozycji, ale także jako dodatek do sałatki greckiej, czy po prostu na kanapce.

Pęczotto z pieczonymi burakami

czwartek, 9 lutego 2017

Pizza z serem z ziemniaka

Wszędzie trąbią o dniu pizzy to i ja mam dla Was pizzę. A raczej mini-pizze w liczbie mnogiej, bo akurat taki miałam kaprys ;) Pizze robiłam już w życiu wielokrotnie, ale odkąd jestem weganką nie jadłam jej jeszcze ani razu. Bo bez sera to nuda, a kupny ser wegański kosztuje majątek i drogi lub się nie topi... Powodów było kilka, ale wszystkie związane były z kwestią sera.
O serze z ziemniaka słyszałam już dawno, jednak ciągle nie mogłam go zrobić z powodu braku płatków drożdżowych. Średnio chciało mi się jechać po nie do specjalnego sklepu, a tym bardziej nie widziałam sensu żeby je zamawiać, bo więcej zapłacę za dostawę niż za sam produkt.
Ostatecznie podjęłam wyzwanie i zrobiłam płatki samodzielnie. A skoro tyle walczyłam z płatkami to cała reszta była już formalnością. Wyszło pysznie, więc szczerze polecam ten przepis!


Pizza wegańska


środa, 8 lutego 2017

Wegańskie drożdżówki z budyniem

Po przepisie na pączki pozostaniemy na chwilę w temacie słodkich wypieków. Coś słodkiego do kawy to zawsze świetny pomysł na poprawę humoru. Teraz jednak wielkimi krokami zbliża się dzień zakochanych, który stwarza doskonałą okazję aby sprawić komuś przyjemność. Kogo nie ucieszy pyszne, słodkie śniadanie podane do łóżka przez ukochaną osobę? Chyba tylko jakiegoś wielkiego przeciwnika słodyczy lub fana super zdrowego stylu życia, w którym nie ma miejsca na małe cheat meale.

Oczywiście, nie musicie piec tych bułek dla kogoś. Warto przecież od czasu do czasu rozpieścić również samego siebie J

Drożdżówki z budyniem


poniedziałek, 6 lutego 2017

Pieczone pączki

Jak karnawał to, wiadomo, pączki i faworki. Większość pączków dostępnych w sklepach nie jest wegańska, a część może nawet nie być wegetariańska, bo klasycznie smaży się je na smalcu. Poza tym to przeważnie masa tłuszczu i średniej wielkości pączek potrafi mieć tyle kalorii co obiad. Dlatego warto pokombinować w domu i zrobić własną wersję tego drożdżowego ciacha - jeśli dodatkowo zdecydujemy się na pieczenie zamiast smażenie w głębokim tłuszczu to ograniczymy kaloryczność pączków i będziemy mogli bez wyrzutów sumienia zjeść ich więcej na jedno posiedzenie ;)

Długo szukałam przepisu na wegańskie pączki z "normalnych" składników - bez dodatku pieczonej dyni, bananów, czy też dziwnych rodzajów mąki. W końcu postanowiłam wykorzystać przepis na słodkie ciasto drożdżowe i po drobnych zmianach mam pyszne pączki.

Pieczone pączki


niedziela, 5 lutego 2017

Chlebki pita

Kupne pity i tortille przeważnie mają strasznie długi skład. Oczywiście większość składników jest tam absolutnie zbędna i raczej nie służy niczyjemu zdrowiu. Właśnie dlatego, w wolnej chwili warto je przygotować samodzielnie. Zacznijmy od chlebków pita - kieszonek z ciasta, które aż proszą się o nadzianie ulubionymi dodatkami.

Najważniejsze zasady podczas przygotowywania pit są następujące:

- gotowe chlebki  trzymamy w cieple, aby zachowały miękkość (np. zawijamy je w czystą ściereczkę) i otwieramy je również gdy jeszcze są ciepłe, bo inaczej komora się zamknie

- bardzo ostrożnie wałkujemy ciasto, aby uniknąć dziurek, przez które nie wytworzy się kieszonka

-pilnujemy patelni podczas smażenia, bo za bardzo spieczone chlebki będą pękać

Chlebki pita


piątek, 3 lutego 2017

Aksamitny krem z soczewicą

Uwielbiam wszelkiego rodzaju zupy. Za ich największą zaletę uważam fakt, że przeważnie wychodzi ich spory garnek, co pozwala na szybkie zjedzenie pożywnego posiłku po powrocie do domu. W końcu odgrzanie zupy nie zajmie więcej czasu niż zrobienie kanapki, a jest to dużo zdrowsza niż bułka z kiepskiej jakości kupnym smarowidłem. Dodatkowo zupy dają multum możliwości – od czystych zup, które można podać z makaronem, ryżem czy do popicia pierogów, przez zupy naładowane kawałkami warzyw, po gładkie kremy, które idealnie rozgrzeją każdego zmarzlucha.

Moja dzisiejsza propozycja to warzywny krem, którego podstawę stanowi włoszczyzna. Często niedoceniana, przeważnie wykorzystywana do przygotowania bulionu, z którego następnie zostaje wyłowiona i często ląduje w koszu, w tej zupie zyskuje zupełnie nowy wymiar. Dzięki dodatkowi papryczki chilli zyskuje lekką ostrość, a czerwona soczewica sprawia, że całość ma przyjemną, kremową konsystencję. Z dodatkiem chrupiącej posypki, czy to z pestek, czy grzanek staje się prawdziwym przysmakiem.

Krem z czerwoną soczewicą

czwartek, 2 lutego 2017

Faszerowane kotlety z ciapkapusty

Nie wiem jak Wy, ale ja nie umiem jeść zbyt długo tego samego.  Aby nie marnować jedzenia próbuję więc wyczarować nowe danie z wykorzystaniem resztek. Właśnie w ten sposób powstało dzisiejsze danie - wzięłam pozostałą ciapkapustę, resztkę boczniaków, które zalegały w lodówce i zrobiłam proste kotlety. Proporcje podane w tym wpisie są mało szczegółowe, ponieważ całość robiłam trochę na oko. Gotowe kotlety stanowią świetne danie obiadowe, zwłaszcza w połączeniu ze smaczną surówką lub warzywami na ciepło. Myślę, że świetnie sprawdziłyby się także z jakimś delikatnym sosem, a nawet sosem z pieczarek, który wzmocniłby smak grzybów dodanych do środka.

Kotlety z ciapkapusty nadziane boczniakami